Poprzedni temat «» Następny temat
ocena pracy Policji
Autor Wiadomość
cogne

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 268
Wysłany: Pon Kwi 02, 2007 11:07 am   ocena pracy Policji

KGP: Policja coraz bardziej skuteczna 2 kwietnia 2007
Policja jest coraz bardziej skuteczna, a Polacy boją się coraz mniej. Wynika to z badań społecznych przeprowadzonych w styczniu 2007 roku na najliczniejszej do tej pory próbie badanych. Pracę policjantów, którzy pełnią służbę w okolicy miejsca zamieszkania ankietowanych, dobrze ocenia 63 proc. respondentów. 17 proc. uważa, że policjanci pracują źle.


Jak Polacy oceniają pracę Policji? Jak często ją widzą i czy jest ona skuteczna? Czego boją się najbardziej? O to wszystko ankieterzy konsorcjum TNS-OBOP, CBOS, PBS DGA zapytali 17 tysięcy ludzi w wieku powyżej 15 lat.

- To pierwsze takie duże badania w Polsce - na tak licznej próbie i taką metodą: wywiadu bezpośredniego - mówi kom. Jadwiga Kubik, naczelnik Wydziału Analizy Ocen Społecznych Biura Komunikacji Społecznej KGP. - Mają służyć ocenie i porównaniu komend wojewódzkich, ale mają też wymiar praktyczny. Pozwalają przeanalizować zmienne społeczno-demograficzne w poszczególnych województwach i na tej podstawie ustalić, do kogo trzeba skierować działania i jakie powinny one być. Inaczej trzeba działać, by zapewnić poczucie bezpieczeństwa ludziom młodszym, inaczej - starszm. Inne problemy są na wsi, inne w miastach, szczególnie w tych największych.

JAK NAS WIDZĄ

Pracę policjantów, którzy pełnią służbę w okolicy miejsca zamieszkania ankietowanych, dobrze ocenia 63 proc. respondentów. 17 proc. uważa, że policjanci pracują źle. Najwięcej dobrych ocen zebrali stróże prawa z województw świętokrzyskiego i mazowieckiego (bez KSP) - po 69 proc. oraz podlaskiego - 67 proc., najmniej - policjanci stołeczni i łódzcy - po 59 proc. oraz zachodniopomorscy - 58 proc.

To, jak badani oceniają pracę Policji, zależy w dużej mierze od tego, czy widzą policjantów w okolicy swojego miejsca zamieszkania. Jak to możliwe, że nie widują ich np. mieszkańcy Warszawy? - Wcześniej realizowane badania pokazały, że mieszkańcy dużych miast nie zawsze rozpoznają policjantów na tle innych służb - mówi Jadwiga Kubik. - Na wsiach czy w małych miasteczkach wiadomo, że mundurowy to policjant. W mieście mogą to być strażnik czy ochroniarz, wyglądają podobnie. To może być jedną z przyczyn niskiej oceny obecności patroli.

Ocena pracy Policji zależy też od stanu zatrudnienia i od tego, ilu policjantów jest na ulicy.
- Z pogłębionych badań jakościowych wynika, że ludzie chcą, by policjanci byli widoczni w dzień i w nocy. Nie chcą się z nimi kontaktować, chcą ich widzieć. I chcą, żeby policjanci byli tam, gdzie może być niebezpiecznie, na przykład w parkach.

Jak często Polacy widują patrole w swojej okolicy? 42 proc. badanych - codziennie i kilka razy w tygodniu, 8 proc. - wcale.
- Na częstotliwość widywania patroli wpływa wiek - wyjaśnia kom. Kubik. - Najczęściej widzi je młodzież i ludzie w wieku 50-59 lat, mieszkańcy małych miast, osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym i ci, którzy w danym miejscu mieszkają dłużej niż pięć lat. Najrzadziej widują patrole ludzie najstarsi, mieszkańcy dużych i bardzo dużych miast, osoby z wykształceniem wyższym i te, które w danym miejscu mieszkają krócej niż rok.

CZEGO BOJĄ SIĘ POLACY?

Spada poczucie zagrożenia przestępczością. Największe (52 proc.) zanotowano w listopadzie 2004 roku i dotyczyło ono włamań. W lipcu 2006 roku obawiało się ich 46 proc. badanych, w lutym br. - 22 proc. Napady i rozboje największe obawy wzbudzały w 2004 roku (45 proc.) Teraz Polacy najbardziej boją się brawurowo jeżdżących kierowców (35 proc.).

O czym świadczy ta zmiana?
- Zmieniły się proporcje wskazań, znacznie zmalały pozostałe czynniki zagrożenia - wyjaśnia naczelnik Kubik. - A ten utrzymał się na poziomie zbliżonym do badań wcześniejszych. Trzeba wiedzieć, że brawurowo jeżdżących kierowców najbardziej obawiają się mieszkańcy wsi i małych miast. Stąd osobliwość Warszawy, gdzie wysokie jest zagrożenie pozostałymi czynnikami, a samochodów ludzie boją się mniej. W woj. lubuskim, można przypuszczać, że oddziałuje bliskość przejść granicznych.
 
     
cogne

Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Mar 2006
Posty: 268
Wysłany: Śro Kwi 11, 2007 4:22 pm   

Opublikowano: środa, 11 kwietnia 2007 - 09:35

Super Express:
Szok! W ciągu trzech miesięcy tego roku popełniono w Polsce 300 tys. przestępstw, w tym 220 zabójstw, 518 gwałtów

Po raz pierwszy od czterech lat odnotowano w Polsce wzrost poziomu przestępczości. Gwałtownie rośnie zwłaszcza liczba przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu.


Oglądając dane z pierwszego kwartału 2007, jeżą się włosy na głowie. Dramatycznie wzrasta liczba morderstw i gwałtów. Dominują wśród nich zbrodnie popełniane pod wpływem alkoholu. Aż o 10 proc. zwiększyła się też liczba przestępstw popełnianych przez pedofilów. Co gorsze, policja ujęła ich mniej niż przed rokiem.

Bandyci czują się coraz bardziej bezkarni. Od początku stycznia do końca marca 2007 roku zranili ponad 3500 osób. Szokujące i szczególnie bolesne są statystyki dotyczące nieletnich. Aż o 35 proc. wzrosła liczba młodocianych bandytów, którzy spowodowali u swoich ofiar uszczerbek na zdrowiu. Również połowa spośród ponad 4300 podejrzanych o bójki i pobicia to ludzie w wieku od 13 do 17 lat!
Co się stało?

Na początku 2007 roku rząd triumfował. - Przestępczość spadła w 2006 roku o blisko 7 proc. - obwieścił Ludwik Dorn. Niedługo jednak mogliśmy się cieszyć tymi wynikami. Dlaczego? Przecież weszły w życie nowe przepisy, mamy sądy 24-godzinne...

- To tylko jeszcze jeden dowód świadczący o tym, że nie istnieje prosta zależność pomiędzy zaostrzaniem prawa a spadkiem przestępczości - bez cienia satysfakcji w głosie mówi profesor Marian Filar z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Niezgłaszane przestępstwa

W 2007 roku odnotowano spadek liczby kradzieży, włamań i rozbojów. Czy są to jednak dane prawdziwe? Wedle wyników badania opinii publicznej, które publikowaliśmy dwa tygodnie temu, aż 53 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że w ubiegłym roku z różnych powodów nie zgłosiło policji, że padło ofiarą przestępstw przeciwko mieniu.

- Wszystko jest efektem kryzysu wewnątrz policji - mówi Ryszard Kalisz (SLD), były szef MSWiA. - Ileż jeszcze reform i zmian kadrowych muszą przeżyć funkcjonariusze, aby zaznać stabilizacji? Poza tym rząd zajęty jest walką ze spektakularnymi aferami, a sprawy zwykłych ludzi leżą odłogiem - tłumaczy Kalisz.

Generał Jerzy Stańczyk, były komendant główny policji, przyczyn wzrostu poziomu przestępczości przeciwko życiu i zdrowiu upatruje w agresji obecnej w życiu publicznym.

- Wojna na górze toczy się codziennie - mówi Stańczyk.
Jeszcze nie pora na alarm?

- Jeden kwartał to zbyt mało, aby wyciągać wnioski - twierdzi profesor Andrzej Siemaszko z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. - Trzeba bacznie się przyglądać, czy mamy do czynienia z narodzinami jakiejś trwałej tendencji, czy też z chwilowym zawirowaniem statystycznym - wyjaśnia profesor Siemaszko. Podobnie wzrost poziomu przestępczości komentują policjanci z Komendy Głównej.


Coś za szybko nastąpiły te zmiany. Moim zdaniem komendanci przestraszyli się wydarzeń w KSP:
"W komendzie stołecznej prowadzono "kreatywną statystykę" przestępstw, dzięki której warszawska policja wyglądała na efektywniejszą - dowiedział się nieoficjalnie DZIENNIK. To główny powód kłopotów szefa stołecznej policji, Jacka Kędziory.
"Kreatywna statystyka" to nic innego jak fałszowanie policyjnych danych. Kontrolerzy z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji natknęli się na nieprawidłowości już kilka tygodni temu..."
i postępowania z komendantem:
"Szef stołecznej policji Jacek Kędziora został odwołany - poinformował rzecznik MSWiA. Zarzutów pod adresem niedawno jeszcze wychwalanego 01 jest długa lista: kreatywna statystyka..."

i przedstawili statystykę bliższą prawdy. Strach o utratę własnych stołków zmusił ich do zaprzestania fałszowania statystyk.
 
     
lobo 

Dołączył: 24 Lut 2008
Posty: 27
Wysłany: Nie Lut 24, 2008 3:58 pm   

nic się nie zmienia,ci "na gorze"dalej fałszują statystyki i wręcz zmuszają groźbą i szantażem do ich fałszowania.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Conundrum modified by sklep internetowy
 
                 
  popularne   pozostałe   forum   polecamy
 
 
 
 
 
  CBA   Oficjalny serwis EIB   Strona Główna   Dubiel Consulting
.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................
  ABW   Portal Krav Maga   Informacje   Broker domen
.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................
  Agencja Wywiadu   Sekcje Krav Maga   Regulamin Forum   Doładowania GSM
.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................
  Biuro Ochrony Rządu       Zaloguj się   Domeny .TEL
.................................................. .................................................. ..................................................
  Kontrola Skarbowa       Rejestracja   Serwery i domeny
.................................................. .................................................. ..................................................
  Centrum AT           Pokoje, noclegi
.................................................. ..................................................
  BOS ABW            
..................................................
               
 

P O L E C A M Y

 

 

     

       
                             
               
                             

O Instytucie | Aktualności | Formacje i służby | Publikacje | Konferencje | Szkolenia | Patronaty | Kampanie społeczne | Kontakt | On-Line:

Copyright © 2000-2013 EUROPEJSKI INSTYTUT BEZPIECZEŃSTWA. Przy wykorzystywaniu materiałów wymagane jest podanie źródła.

 

Serwis należy do EIB. Projekt www, grafika, serwer, domena, aktualizacje i reklama: DUBIEL Consulting

 
Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 12