Poprzedni temat «» Następny temat
"Bomba atomowa za miedzą?"
Autor Wiadomość
hEx
[Usunięty]

Wysłany: Nie Paź 01, 2006 9:49 am   "Bomba atomowa za miedzą?"

Cytat:

18 kwietnia 2003 roku. Kaliningrad. Tajemniczy obiekt spadający z nieba z olbrzymią prędkością z potwornym hukiem wpadł do wody wywołując przerażenie obserwatorów.

Kwietniowego wieczoru na oczach zdumionych kaliningradczyków i marynarzy Floty Bałtyckiej niezidentyfikowany obiekt latający runął do jednego z kaliningradzkich basenów portowych. Wydarzenie udało się uchwycić na taśmie ekipie rosyjskiej państwowej telewizji RTR, która przygotowywała reportaż o marynarce wojennej.

- Obiekt pędził bezgłośnie, z ogromną prędkością, przekraczającą 2000 km/h - powiedział reporterom świadek zdarzenia, wyższy oficer Floty Bałtyckiej. - Leciał na małej wysokości, a zanim zniknął w wodzie, wykonał gwałtowny zwrot.

Inny świadek twierdzi, że cokolwiek kontrolowało obiekt, uczyniło celowy wysiłek, by skierować go z dala od pobliskiej bazy wojskowej. Spadające odłamki uszkodziły jedynie stojący na kotwicy niszczyciel, ale nie było ofiar w ludziach.

Na miejscu zdarzenia tuż po wypadku zarejestrowano bardzo wysoki poziom promieniowania. Rosyjskie ministerstwo zdrowia stwierdziło, że poziom promieniowania był co prawda "wyższy od normalnego", ale nie niebezpieczny dla ludzi. Ministerstwo obrony zachowało zaś oficjalne milczenie. Z przecieków wiadomo jedynie, że na miejscu wypadku znaleziono kawałki poszycia i rury wykonane z materiału podobnego do aluminium. Przewieziono je do moskiewskich instytutów badawczych i sprawa ucichła.

Miłośnicy teorii o wszechobecności odwiedzających nas regularnie kosmitów chcieliby zapewne, żeby okazało się, iż w Kaliningradzie rozbiło się UFO. Wyjaśnienie zagadki może być tymczasem jak najbardziej ziemskie, choć nie mniej sensacyjne.

Szpieg z satelity

Nawet laik dysponujący domowym komputerem podłączonym do internetu może dokładnie przyjrzeć się satelitarnym zdjęciom terenu Obwodu Kaliningradzkiego. Widać na nich liczne lotniska wojskowe, a na nich charakterystyczne sylwetki bombowców strategicznych Tu-22M3 i bojowych odrzutowców Su-24 i Su-27, przystosowanych do przenoszenia broni jądrowej. Można też dostrzec ukryte za ziemnymi obwałowaniami i kilkoma liniami ogrodzeń samobieżne wyrzutnie rakiet "Toczka". Mogą one z równym powodzeniem przenosić głowice konwencjonalne i nuklearne.

Liczba zgromadzonego w rosyjskiej enklawie sprzętu bojowego wprost poraża. Wiadomo powszechnie, że po upadku Układu Warszawskiego część wycofujących się z byłej NRD i Polski sił została rozmieszczona właśnie tam. To jednak jeszcze nie dowód na obecność najstraszniejszej broni kilkadziesiąt, kilkanaście kilometrów od polskich granic. Na zdjęciach satelitarnych nie widać przecież, jaką głowicę kryje rakieta czy luk bombowy strategicznego odrzutowca.

Czy już się bać?

Pierwszy na alarm uderzył w 2000 r. amerykański dziennik "The Washington Times". - Rosja przerzuca taktyczną broń nuklearną ze swoich baz do Kaliningradu - donosili w tonie sensacji amerykańscy dziennikarze. Tymczasem zdaniem Grzegorza Gromadzkiego i Tadeusza Wróbla, ekspertów i dziennikarzy "Polski Zbrojnej", taktyczna broń nuklearna najprawdopodobniej znajduje się na terenie Obwodu Kaliningradzkiego od wielu lat. Trafiła tam jeszcze za czasów ZSRR, według niektórych ekspertów już w latach 50., kiedy w enklawie zaczęły stacjonować jednostki dysponujące środkami do przenoszenia takiej broni. - Zapewne w obwodzie była nuklearna amunicja artyleryjska i nuklearne głowice do rakiet - piszą dziennikarze "PZ".

Podobnie uważa jeden z emerytowanych polskich generałów, który za bezpośredni tego dowód uważa obecność w tym rejonie niezwykle silnej przeciwlotniczej obrony rakietowej (rakiety S-200 "Wega") i szczelne zamknięcie przez wiele lat obwodu przed przybyszami z zewnątrz.

Medialna "bomba atomowa" wybuchła, gdy okazało się, że w enklawie stacjonuje duża liczba zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych taktyczno-operacyjnych rakiet "Toczka" o zasięgu 70-120 km, i posiadających tę samą zdolność rakiet "Iskander E". To właśnie wyrzutnie tych pocisków można dojrzeć na satelitarnych "szpiegowskich" zdjęciach w internecie i trudno pomylić je z czymkolwiek innym, skoro rozdzielczość niektórych fotografii pozwala np. rozpoznać fontannę Neptuna w pobliskim Gdańsku czy pomnik Lenina stojący do dzisiaj na centralnym placu Kaliningradu.

Rosjanie nic o tym nie wiedzą...

Informacje o przerzuceniu w ostatnich latach do enklawy nowoczesnej broni nuklearnej prezydent Putin i rosyjski MSZ określił jako brednie. Rosyjski przywódca nie zaprzeczył jednie, że... broń jądrowa od dawna już tam jest.

Co prawda na początku lat 90. prezydenci George Bush i Michaił Gorbaczow zawarli porozumienie o wycofaniu takiej broni z Europy Środkowej i umieszczenie jej w "centralnych" magazynach w Rosji, ale nikt nie powiedział, że takie magazyny nie mogą znajdować się nad Pregołą.

Rosjanie uznali też po negocjacjach z Zachodem, że Morze Bałtyckie jest strefą bezatomową, ale zdaniem ekspertów od wojskowości może to jedynie oznaczać, że broni atomowej nie ma na pokładach okrętów Floty Bałtyckiej i pod skrzydłami samolotów, ale wcale nie to, że zniknęła z podziemnych magazynów. Takie obiekty odkryto m.in. po wycofaniu się Armii Czerwonej z Bornego Sulinowa. Ich przeznaczenie nie budzi wątpliwości, choć Rosjanie do dzisiaj zaprzeczają, że składowali ładunki jądrowe w Polsce.

- Pamiętam, że po tygodniowej podróży po Obwodzie Kaliningradzkim nie mogłem wyjść ze zdumienia, jak wiele broni jest tam rozmieszczone - wspomina były dziennikarz Radia Szwedzkiego (Sveriges Radio) Aders Held. - Dziesiątki wojskowych odrzutowców, transporterów i okrętów rakietowych widać było nawet, gdy przejeżdżało się obok baz wiejską drogą. Kiedy znalazłem się już na polskim przejściu granicznym w Bezledach, pomyślałem: Boże, stąd jest pięć godzin czołgiem... do Warszawy!

Atomowa wojna nerwów?

Zdaniem prof. Zbigniewa Brzezińskiego, byłego szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji prezydenta USA Jimmy'ego Cartera, nawet jeśli obecność nuklearnego arsenału nieopodal polskiej granicy jest faktem, to nie ma ona większego znaczenia militarnego. Jedynie psychologiczno-polityczne.

Osłabiona, ale wciąż potężna Rosja dysponuje międzykontynentalnymi pociskami jądrowymi i dalekosiężnymi bombowcami strategicznymi, takimi jak Tu-160. Zaatakowanie jakiegokolwiek punktu na Ziemi z odległej Syberii czy spod powierzchni Morza Arktycznego nie stanowi dla Rosji żadnego problemu. Rakieta wystrzelona spod Murmańska dotrze do Warszawy tylko nieznacznie później niż z Kaliningradu. Bombowiec startujący z bazy w centralnej Rosji będzie bezpieczniejszy niż ten stacjonujący pod Bałtijskiem, bo potencjalnym przeciwnikom trudniej byłoby zniszczyć jego macierzyste lotnisko i infrastrukturę.

Jeśli więc Rosjanie rozmieścili "atomówki" pod bokiem dawnych sojuszników (a wiele na to wskazuje), to jaki mieli w tym cel? Według prof. Richarda Pipesa, amerykańskiego specjalisty od rosyjskiej machiny wojennej z administracji prezydenta Clintona, Rosjanie są sfrustrowani rozszerzeniem NATO. Nic nie mogą na to poradzić, więc przybliżają rakiety do centrum sojuszu. Jeśli zrobili to po kryjomu, być może właśnie oczekiwali, że w końcu rzecz zostanie wykryta, co może wywołać nawet większe wrażenie. Niektórzy polscy politycy na wieść o rzekomym rozmieszczeniu głowic pod Kaliningradem orzekli nawet, że to kolejny blef Putina i jego ekipy, i że jest to typowa praktyka rosyjskich polityków. Sytuację najłatwiej byłoby wyjaśnić przeprowadzając rzetelną, międzynarodową inspekcję w obwodzie (niektórzy przedstawiciele polskiego rządu wysuwali w przeszłości takie plany), ale nikt realnie myślący nie wyobraża sobie, że Rosjanie się na to zgodzą, a nawet gdyby, to czy jej wyniki można by traktować serio?Tomasz Zając


Źródło: http://wiadomosci.o2.pl/?s=512&t=7481
 
     
m4a1

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sie 2004
Posty: 340
Wysłany: Nie Paź 01, 2006 11:47 am   

Jest, czy nie ma, ruski mają broń strategiczną zdolną znieść cały świat z powierzchni ziemi...tyle hałąsu o nic
 
     
BK
MODERATORPomógł: 16 razy
Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 2873
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: Pon Paź 02, 2006 3:55 pm   

To oczywiste że jest w Obwodzie Kaliningradzkiej broń nuklearna, tak jak i była na terytorium Polski. Doznałbym szoku gdyby Rosjanie nie mieli tam atomu...
_________________
Za sprawę mojej Ojczyzny
w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić

Zawsze Śląsk, zawsze Polska!
 
     
m4a1

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sie 2004
Posty: 340
Wysłany: Pon Paź 02, 2006 7:54 pm   

A ja nie, nie jest im tam potrzebny. Tam może być tylko taktyczna broń jądrowa, używana raczej w konfrontacji konwencjonalnej gdy jest za mało "swoich" sił. Poza tym, przechowywanie takiej broni to dodatkowe koszty. A jak się kryzys zrobi to można w ciągu kilku godzin przenieść tam broń jądrową, są bowiem jej środki przenoszenia, zapewne ich załogi są wyszkolone w ich użyciu. Wątpie, zeby komukolwiek udało się podbić Kalingrad w ciągu tych kilku godzin.
Proszę mnie dobrze rozumieć - nie mówię i nie mówię. Ale nie uważam tego za oczywiste
Pozdrawiam serdecznie
 
     
Ravage 
Usunięty


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Lip 2005
Posty: 2933
Wysłany: Pon Paź 02, 2006 8:20 pm   

Mnie bardziej martwią zagubione SADM:


HiRez

Ruscy nadal nie mogą się ich doliczyć.....
 
     
BK
MODERATORPomógł: 16 razy
Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 2873
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: Pon Paź 02, 2006 9:52 pm   

Sprawa znajdujacych sie do ok 1990 r. na wyposazeniu armii radzieckiej tzw walizek atomowych to powazny problem. Swego czasu Borys Jelcyn polecił generałowi Aleksandrowi Lebiedziowi (pełnił wówczas funkcję przewodniczącego rady bezpieczeństwa narodowego Federacji Rosyjskiej) zbadac i ustalic co stało sie z walizkami.
Ustalenia generała były nastepujace: walizek było 132, jest 48, brak 84...
Sprawa walizek to nie wszystko, po swiecie krąży nieustalona liczba "luźnych" głowic nuklearnych. W Rosji był przypadek kradziezy 2 głowic nuklearnych, gdyz sprawcy nie mieli funduszy na wódke...
_________________
Za sprawę mojej Ojczyzny
w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić

Zawsze Śląsk, zawsze Polska!
 
     
DaVZz
W STANIE SPOCZYNKU


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Maj 2006
Posty: 479
Skąd: Z zaskoczenia
Wysłany: Nie Paź 08, 2006 10:04 am   

The Russian authorities will take appropriate measures if Poland deploys elements of the missile defense systems of the United States or NATO on its territory, Russian Foreign Ministry spokesman Mikhail Kamynin told Interfax ahead of Foreign
Minister Sergei Lavrov's upcoming visit to Poland.

"We continue to treat these plans critically. Our opinion is that
[these plans] along with the possible deployment of NATO's European
missile defense system can produce a negative effect on strategic
stability, security in the region and relations between the states," he
said.

"A new situation like this one will objectively require us to take
appropriate measures because we cannot rely in such matters solely on
statements that the missile defense systems of the U.S. and NATO in
Europe 'are not aimed' against Russia," Kamynin said.

Meetings and negotiations in Warsaw will certainly address Poland's
possible [b]/wycięto-regulamin/[/b] in the U.S. administration's plans for deployment
in the so-called third forward missile defense area of the strategic
missile shield being created by the U.S. in one of the countries in
Central and Eastern Europe, the spokesman said.

Commenting on Russian-Polish relations in general, Kamynin said
that the political climate of bilateral ties has not been favorable
enough in the past two years.

The two countries' leaders exchanged messages voicing their mutual
interest in bringing Russian-Polish relations back to normal, and
specific steps aimed at creating all the necessary conditions for it
were outlined, he said.

"In this context, we see joint work to draw up a positive agenda in
all of the key areas of Russian-Polish relations as the main goal of the
upcoming visit. Agreements will also be reached on a mechanism for
taking specific steps in the short term and for removing the political
and psychological barriers standing in its way," the spokesman said.

Such barriers "stem from differences in interpreting certain events
of our common past and approaches to some of today's bilateral and
international problems," Kamynin said.

He also said that Russia will voice some of its ideas on
further Russian-Polish energy cooperation during Foreign Minister Sergei
Lavrov's visit to Warsaw this week.

Lavrov's two-day visit to Poland begins on October 4.

"The idea is to avoid narrowing the discussion of energy issues to
disagreements alone. We want out Polish partners to think jointly with
us about how energy could be made a key aspect of our cooperation in the
future and we are prepared to share our ideas on this issue," Russian
Foreign Ministry spokesman Mikhail Kamynin told Interfax.

Asked whether the North European Pipeline project ranks among the
most sensitive issues in relations with Poland, Kamynin said, "We don't
quite understand our Polish partners' skepticism about the project." "It
is our conviction - shared by the main European partners - that the
implementation of the project will benefit all parties, including
Poland, since it will make energy supplies to Europe more reliable and
lower transit risks," Kamynin said.

The foreign minister is prepared to answer all of Poland's
questions concerning the project, including the environmental aspects,
to which special emphasis will be paid, the Foreign Ministry spokesman
said.


http://www.interfax.com/17/199168/Interview.aspx
_________________
"Jeżeli wiecie, że jesteśmy dzielni to wiecie za dużo... - Walter Bedell Smith
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Conundrum modified by sklep internetowy
 
                 
  popularne   pozostałe   forum   polecamy
 
 
 
 
 
  CBA   Oficjalny serwis EIB   Strona Główna   Dubiel Consulting
.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................
  ABW   Portal Krav Maga   Informacje   Broker domen
.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................
  Agencja Wywiadu   Sekcje Krav Maga   Regulamin Forum   Doładowania GSM
.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................
  Biuro Ochrony Rządu       Zaloguj się   Domeny .TEL
.................................................. .................................................. ..................................................
  Kontrola Skarbowa       Rejestracja   Serwery i domeny
.................................................. .................................................. ..................................................
  Centrum AT           Pokoje, noclegi
.................................................. ..................................................
  BOS ABW            
..................................................
               
 

P O L E C A M Y

 

 

     

       
                             
               
                             

O Instytucie | Aktualności | Formacje i służby | Publikacje | Konferencje | Szkolenia | Patronaty | Kampanie społeczne | Kontakt | On-Line:

Copyright © 2000-2013 EUROPEJSKI INSTYTUT BEZPIECZEŃSTWA. Przy wykorzystywaniu materiałów wymagane jest podanie źródła.

 

Serwis należy do EIB. Projekt www, grafika, serwer, domena, aktualizacje i reklama: DUBIEL Consulting

 
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 13