Poprzedni temat «» Następny temat
ABW-rekrutacja
Autor Wiadomość
fmv
Gość
Wysłany: Czw Sie 05, 2004 5:56 pm   ABW-rekrutacja

WItam
Chcialbym sie dowiedziec cos wiecej na temat rekrutacji do ABW!!(cos wiecej po za oficjialna stronna )

Ciekawy jestem jakie szanse ma osoba bez jakichkolwiek znajomosci w tym srodowisku!??

Co powinno sie ukonczyc i jaka dorga mnieje wiecej pojsc aby byc jak najbardziej przygortowanym do sluzby?

Ile trwa szkolenie w Emowie?

I jak wyglada rozdzielanie do poszczegolnych wydzialow ??

pozdr

Lahav
ekspert

Wysłany: Pią Sie 06, 2004 11:00 am   

Wszelkie odpowiedzi znajdziesz na oficjalnej stronie ABW. ALe rozumiem ze nie sa one wystarczajce aby zaspokoic Twoj ped do informacji.

Postaram Ci sie pomoc ale tylko na tyle ile bede mogl Ci powiedziec.

Tak jak mowisz; bez znajomosci jest strasznie ciezko. Jednak nie jestes bez szans. Cel osiagaja osoby najwytrwalsze. Osoby ktore naprawde wiedza czego chca. Powinienes sie powaznie zastanowic nad Twoja droga zyciowa bo sluzby specjalne to ciezki kawal chleba do zgryzienia.

Domyslam sie ze jestesz jeszcze uczniem szkoly sredniej bedz zastanawiasz sie jaki kierunek studiow wybrac. Jest to dosc skomplikowane pytanie z racji tyego ze to co dzis moze sie cieszyc powodzeniem w abw za 5 lat po zdobyciu tytulu magistra moze juz nie byc tak istotne. Przykladem moze tu byc ostatni atak na WTC 11 wrzesnia. Po tym zajsciu wiele sluzb specjalnych zmienilo swoje glowne kierunki zainteresowan.

Jednak jest taki jeden kierunek ktory polecam. Jest to prawo. Prawo na panstwowej uczelni wyrzszej. Tylko jesli sie zdecydujesz na taki krok to po 5 latach mozesz sie zorietowac ze nie oplaca sie kierowac w strone abw. Mozesz doisc do wniosku ze zbyt duzo Cie kosztowalo ukonczenie tego kierunku aby potem pracowac za marne pieniadze. Po prawie jest m.in. Slawomir Petelicki ktory, pracowal w sluzbach specjalnych prl.

Inny takze dobry kierunek to ekonomia (Gromoslaw Czepinski ukonczyl taki kierunek).
Zainteresowaniem takze ciesz sie informatyka.

Sprawa jeszcze bardziej skaplikowana jest jesli masz srednie wyksztalcenie. Tutaj jesli nie jestes specjalista w jakiej dziedzinie ze starzem w innej organizacji np policja czy SG to nie ma praktycznie szans. Jest jednak inne rozwiazanie; musisz miec niezle plecy.

Jesli masz zamiar rozpoczac sluzbe w tej organizacji to przemysl to jeszcze raz.

Jesli juz przemyslales i Twoja odpowiedz to TAK, ale tak w 100% to ok.

Dobrze by bylo jakbys znal jakies jezyki obce. I to w mowie i pismie. Jezyk angielski to podstawa bez ktorej ani rusz dlatego przydaloby soe nauczyc jeszcze jednego. Jesli jednak jeszcze nic nie potrafisz to nic straconego.

Sa rewelacyjne metody szybkiej nauki jezyka obcego; SITA, metoda Birken Bichl (tutaj moglem sie pomylic w pisowni), sugestopedia. Wielu lingwistow spiera sie do powodzenia nauki jezyka tymi metodami. Z jednej prostej przyczyny. Maja oni wtedy mniej klijetow a co za tym idzie mniejsze pieniadze.

Osobiscie poecam polaczenie 2 metod: SITA i Birken Bichl. Daje rewelacyjne efekty. Przy konsekwentnej nauce tymi metodami w !rok jestes w stanie nauczyc sie biegle jezyka obcego. Sam jestem tego przykladem

Plusem takzze bedzie jak zaczniecz sie uczyc jakiegos bardziej "egzotycznego" jezyka np arabskiego. Jesli duzym zbiegiem okolicznosci jestes z okolic katowic to moge Ci podac 2 miejsca w ktorych mozesz sie uczyc jezyka arabskiego. W tym w jednym z nich zajecia prowadzi arab.

cdn

fmv
Gość
Wysłany: Sob Sie 07, 2004 1:46 am   ABW

Dzieki za odpowiedz.
jestem juz na finiszu jesli chodzi o uczelnie wyzsza (stosunki miedzynarodowe, uczelnia państwowa) .
Jesli chodzi o jezki to przymierzam sie do francuskeigo jako drugiego ( podstawowo znam niemiecki no i rosyjski , ang oczywiscie zawansowanie)
Co do zainteresowan poza uczelnia jestem licencjonowanym pilotem samolotowym.(licencjia turystyczna, jestem w trakcie zdobywania zawodowej)
Jesli chodzi o ABW mysle ze jestem zdecydowany i chce sprobowac sie tam dostac co wiem ze nie jest latwe i raczej malo prawdopodobne !9ale trzeba probowac samo nic nie przyjdzie)

Interesuje mnie przed wszytkim jakimi kryteriami kieruje sie dzial kadry przy przydzielaniu wydziału po ukonczeniu szkolenia.?(napewno okreslaja sposob przydatnosci danego oficera do sluzby jego predyspozycjie ale czy brane sa pod uwage checi samego zainteresowanego do wykonywania danej sluzby ????)
Jak mysli czy przy danej sytuacji (mam tu na mysli wygranie przed TK oficerow usunietych przy zmianie ABW z UOP ) biorac pod uwage powroty wielu oficerow zapotrzbowanie na rekrutacjie w najblizszym czasie nie bedzie bliskie zeru???

Kain
MODERATOR

Wysłany: Pon Sie 09, 2004 3:10 pm   

Co do nauki języków to wybacz Lahav, ale pleciesz niestworzone rzeczy, zwłaszcza o nauczycielach. Wiem coś na ten temat i odpowiadm ci: nie ma cudownych sposobów nauki języków obcych.
Co do pleców, to nie wierzę, że nie możesz się dostać do ABW mając odpowiednie kwalifikacje. Proces rekrutacji konkretnej osoby jest niejawny. Nic nie możesz na ten temat wiedzić, chyba że jesteś kadrowcem ABW i sam sobie wystawiłeś właśnie piękną opinię.
Proces rekrutacji wygląda tak:
-złożenie podania o przyjecie do służby razem z CV, listem motywacyjnym i zdjęceim
- otrzymanie zawiadomienia o przyjęciu podania
- rozmowa kwalifikacyjna z kadrowcem ABW
- jak przjdziesz rozmowę to wypełniasz kwestionariusz osobowy, bardzo szczegółowy
- wydział ochrony ABW sprawdza dane, które poodałeś, przeprowadza rozmowy z osobami które wskazałeś do udzielenie ci rekomendacji
- badania lekarskie i psychologiczne
- ostateczna decyzja - jesteś albo nie jesteś w ABW.
Co do tego czym kieują się kadry przy skierowaniu do odpowiedniego wydziału, nikt ci nie udzieli takiej informacji. Na pewno są to kwalifikacje i opinia psychologiczna i doświadczenie kadrowca. Jeżeli są jeszcze jakieś inne (a są na pewno) to są tajne.
pozdrawiam
Kain

Lahav
ekspert

Wysłany: Czw Sie 12, 2004 5:56 pm   

Kain.
* Czy plete niestworzone rzeczy o jezykach? Chcialbym podkreslic ze jest to moje zdanie, ktore jest moja subiektywna ocena oparta na wlasnych doswiadczeniach zwiazanych z nauka jezykow obcych. Rownie dobrze moge stwierdzic ten sam fakt co Ty: "Wiem coś na ten temat".

Co do nauki jezyka obcego to owszem, masz racje nie ma cudownego sposobu na jezyk obcy. Tylko wcale nie wiem na jakich podstawach twierdzisz ze plete niestworzone rzeczy skoro nawet mnie nie znasz. Wydaje mi sie ze nigdy nie miales do czynienia z SITA (jesli sie myle to z gory przepraszam) oraz z metoda Birken Bichl. Ponadto nie twierdze ze jezyka mozesz sie nauczyc lezac na wygodnej kanapie popijac drinka.

Powiedzialem: "Przy konsekwentnej nauce tymi metodami". Mysle ze mamy rozne definicje slowa "konsekwentne". Dla mnie jako prawnika z wyksztalcenia ta nazwa to nic innego jak ciezka , dluga, nielatwa i mozolna droga, ktorej synonimem jest codzienna kilkugodzinna praca nad swoimi umiejetnosci lingwistycznymi. To ze nie preferujesz tych form nauki to juz naszczescie nie moj interes.

* Powiedzialem:
"...bez znajomosci jest strasznie ciezko. Jednak nie jestes bez szans. Cel osiagaja osoby najwytrwalsze. Osoby ktore naprawde wiedza czego chca."

Ty szanowny Kain`ie stwierdziles: "Co do pleców, to nie wierzę, że nie możesz się dostać do ABW mając odpowiednie kwalifikacje"

Mysle ze nie wymaga to komentarza z moiej strony gdyz nie jestem w stanie doszukac sie w moich wypowiedziach jakichkolwiek oznak mowiacych ze bez znajomosci nie idzie sie dostac do abw.

"Cel osiagaja osoby najwytrwalsze. Osoby ktore naprawde wiedza czego chca" Ciekaw jestem w jaki sposob zanalizujesz ta wypowiedz i czy dojdziesz do tego iz mialem tu na mysli konkretne przygotowanie sie do procesu rekrutacyjnego co jest rownoznaczne z nabyciem "odpowiednich kwalfikacji".

Od lat wiadomo ze znajomosci ulatwiaja zycie i chyba mi nie powiesz ze ta prawda nie jest przeniesiona na swiat sluzb specjalnych! Owszem, wszelcy wykolejency, kombinatorzy czy osoby z odchlonymi wizjami nie maja racji bytu w sluzbach specjalnych, chociaz w ich historii znalazla by sie nawet pokazna lista takich przypadkowych osobnikow.

* Powiedziales:
"Proces rekrutacji wygląda tak:
-złożenie podania o przyjecie do służby razem z CV, listem motywacyjnym i zdjęceim
- otrzymanie zawiadomienia o przyjęciu podania
- rozmowa kwalifikacyjna z kadrowcem ABW
- jak przjdziesz rozmowę to wypełniasz kwestionariusz osobowy, bardzo szczegółowy
- wydział ochrony ABW sprawdza dane, które poodałeś, przeprowadza rozmowy z osobami które wskazałeś do udzielenie ci rekomendacji
- badania lekarskie i psychologiczne
- ostateczna decyzja - jesteś albo nie jesteś w ABW. "

Rownie dobrze mogles napisac: patrz www.abw.gov.pl

Natomiast fmv napisal: "Chcialbym sie dowiedziec cos wiecej na temat rekrutacji do ABW!!(cos wiecej po za oficjialna stronna )"

Z pelnym szacunkiem Kain ale tak naprawde to nie wiem o co Ci chodzi!!!

PS. Prosze o wszystkie osoby, ktore jakims zbiegiem okolicznosci beda czytac moje posty o bardziej doglebna i precyzyjana analize moich wypowiedzi i dwukrotne przemyslenie ewentualnego komentarza do nich.

jaga
Gość
Wysłany: Czw Sie 12, 2004 9:30 pm   

Ja zaczynam wierzyć, że kwalifikacje tutaj tak naprwade nie mają większego znaczenia. Plecy i to "szerokie" to podstawa i absolutna konieczność!!! Dwukrotnie składałam papiery, wiem że proces rekrutacji jest czasochłonny, ale bez przesady. zero odpowiedzi. Dodam tylko, że z wykształcenia jestem biologiem (biochemia, biologia molekularna, bioterroryzm), znam 2 języki obce perfekt:angielski, niemiecki, posługuję się językiem migowym. Mam za sobą kurs ratownika med., strzelecki, nurkowania, trenowałam judo przez 12 lat, nie wspomne o takich drobiazgach jak prawo jazdy kat. A, B..... czasami zastanawiam się czy to niedyskryminacja ze wzgledu na płeć :wink:
Pozdrawiam i zyczę cierpliwość w realizacji marzeń i planów zawodowych :)

Lahav
ekspert

Wysłany: Czw Sie 12, 2004 11:45 pm   

jaga
Powiedz jak dlugo juz czekasz na odpowiedz ze strony abw.

jaga
Gość
Wysłany: Sob Sie 14, 2004 7:32 pm   

Lahav napisał/a:
jaga
Powiedz jak dlugo juz czekasz na odpowiedz ze strony abw.

W lutym - naturalnie 2004r. :) (poraz drugi) - złozyłam podanie.
Wiem, że proces rekrutacji jest rozciągnięty w czasie (nawet do roku). Uzbrajam się w cierpliwość i w międzyczasie podnoszę swoje kwalifikacje i próbuję swoich sił w innych "służbach". :roll:

Lahav
ekspert

Wysłany: Sob Sie 14, 2004 9:04 pm   

jaga

Zycze Ci powodzenia i trzymam w kciuki!!!

Kain
MODERATOR

Wysłany: Pon Sie 16, 2004 7:55 am   

"Czy plete niestworzone rzeczy o jezykach? Chcialbym podkreslic ze jest to moje zdanie, ktore jest moja subiektywna ocena oparta na wlasnych doswiadczeniach zwiazanych z nauka jezykow obcych. Rownie dobrze moge stwierdzic ten sam fakt co Ty: "Wiem coś na ten temat".

Co do nauki jezyka obcego to owszem, masz racje nie ma cudownego sposobu na jezyk obcy. Tylko wcale nie wiem na jakich podstawach twierdzisz ze plete niestworzone rzeczy skoro nawet mnie nie znasz. Wydaje mi sie ze nigdy nie miales do czynienia z SITA (jesli sie myle to z gory przepraszam) oraz z metoda Birken Bichl. Ponadto nie twierdze ze jezyka mozesz sie nauczyc lezac na wygodnej kanapie popijac drinka.

Powiedzialem: "Przy konsekwentnej nauce tymi metodami". Mysle ze mamy rozne definicje slowa "konsekwentne". Dla mnie jako prawnika z wyksztalcenia ta nazwa to nic innego jak ciezka , dluga, nielatwa i mozolna droga, ktorej synonimem jest codzienna kilkugodzinna praca nad swoimi umiejetnosci lingwistycznymi. To ze nie preferujesz tych form nauki to juz naszczescie nie moj interes."

No, ale mi dałeś. Mam na co dzień do czynienia z nauczycielami języka angielskiego w tym native speakers. Wszyscy oni uczą metodą komunikatywną i uczą też ludzi, którzy wcześniej uczyli się np: Sitą czy Callanem. Krytykują te sposoby nauki, bo kładą one silny nacisk na słownictwo, umniejszając znaczenie gramatyki, rozkładu akcentów itd, stad mój komentarz. Ja się nauczyłem angielskiego metodą komunikatywną. Z zawodu jestem inż. mechanikeim i wem co to jest ciężka praca na studiach.
Jeżeli to jest twoje subiektywne odczucie, to przepraszam za niezrozumienie z mojej strony i zakończmy ten wątek "lingwistyczny", bo jest on tylko poboczny.

* Powiedzialem:
"...bez znajomosci jest strasznie ciezko. Jednak nie jestes bez szans. Cel osiagaja osoby najwytrwalsze. Osoby ktore naprawde wiedza czego chca."

Ty szanowny Kain`ie stwierdziles: "Co do pleców, to nie wierzę, że nie możesz się dostać do ABW mając odpowiednie kwalifikacje"

Mysle ze nie wymaga to komentarza z moiej strony gdyz nie jestem w stanie doszukac sie w moich wypowiedziach jakichkolwiek oznak mowiacych ze bez znajomosci nie idzie sie dostac do abw.

"Cel osiagaja osoby najwytrwalsze. Osoby ktore naprawde wiedza czego chca" Ciekaw jestem w jaki sposob zanalizujesz ta wypowiedz i czy dojdziesz do tego iz mialem tu na mysli konkretne przygotowanie sie do procesu rekrutacyjnego co jest rownoznaczne z nabyciem "odpowiednich kwalfikacji".

Od lat wiadomo ze znajomosci ulatwiaja zycie i chyba mi nie powiesz ze ta prawda nie jest przeniesiona na swiat sluzb specjalnych! Owszem, wszelcy wykolejency, kombinatorzy czy osoby z odchlonymi wizjami nie maja racji bytu w sluzbach specjalnych, chociaz w ich historii znalazla by sie nawet pokazna lista takich przypadkowych osobnikow.

"Rownie dobrze mogles napisac: patrz www.abw.gov.pl

Natomiast fmv napisal: "Chcialbym sie dowiedziec cos wiecej na temat rekrutacji do ABW!!(cos wiecej po za oficjialna stronna )""

Z pelnym szacunkiem Kain ale tak naprawde to nie wiem o co Ci chodzi!!!

Tak, Lahav, nie znam cię i dlatego trochę przesadziłem z bezpośrednim podejściem do twojego posta. Ale wiesz, jak czytam twoją replikę, to od razu rozumiem, dlaczego zostałeś prawnikiem.
Pisząc "...bez znajomości jest strasznie ciężko" jednoznacznie sugerujesz, że jak ich nie masz, to prawdopodobieństwo przyjęcia do służby jest małe. Warto się zastanowić nad "siłą" użytych sformułowań.
Co znajomości w służbach specjalnych, dam ci przykład z sił specjalnych i to z czasów komuny. Pewien mój znajomy służył w jednostce płetwonurków bojowych. Na dowódcę sekcji dowódca mianował jakiegoś gówniarza z poboru, który miał partyją legitymację. Przy inspekcji wyszło, że facet nie ma pojęcia o nurkowaniu, nie mówiąc już o minerstwie, a inspekcję przeprowadzał czlowiek biegły w zagadnieniu. Zjechał on biednego dowódcę na czyzm świat stoi, że tumana mianował na dowódcę sekcji, a argumentację o przynalezności partyjnej skwitował tym, że zagadnienia obronności są zbyt poważne, żeby się w takie rzeczy bawić jak partyjniactwo, a sam jako komandor był przecież partyjny.
Sądzę, że skala poplecznictwa w AW czy ABW jest nieporównanie mniejsza niż w przeciętnym urzędzie powiatowym.
Tak, napisałem o oficjalnym przebiegu procesu rekrutacji do ABW. Ale napisałem też poniżej, że "Co do tego czym kieują się kadry przy skierowaniu do odpowiedniego wydziału, nikt ci nie udzieli takiej informacji. Na pewno są to kwalifikacje i opinia psychologiczna i doświadczenie kadrowca. Jeżeli są jeszcze jakieś inne (a są na pewno) to są tajne. "

PS. Prosze o wszystkie osoby, ktore jakims zbiegiem okolicznosci beda czytac moje posty o bardziej doglebna i precyzyjana analize moich wypowiedzi i dwukrotne przemyslenie ewentualnego komentarza do nich. [/quote]

Zgoda, ale nie miej za złe zwykłego niezrozumienia czy złej interpretacji. Na forum mamy dykutować, a nie się kłócić.
pozdrawiam
Kain

Lahav
ekspert

Wysłany: Wto Sie 17, 2004 6:50 am   

Wcale nie mam zamiaru sie klucic a tymbardziej prowadzic niezbyt przyjemna konwersacje ktora w zasadzie nic nie wnosi do w/w tematu postu.

Co do jezykow obcych to jednak chcialbym to przedyskutowac w innym dziale np "doskonalenie zawodowe".

Sprawa poplecznictwa i nepotyzmu w sluzbach specjalnych nie jest przypadkiem odosobnionym. Takze w swiecie wysokich ranga oficerow (a raczej tam przede wszystkim) mozna sie spotkac z tym niemalze patalogicznym zjawiskiem.

Niedawno zupelnym przypadkiem uslyszalem wypowiedz pewnego oficera na temat nominacji na stanowisko dowodcy GROM-u Romana Polko. Wlasnie w tym temacie odegraly w duzym stopniu pewne powiazania polityczne. Jednak uwazam ze akurat Roman Polko byl i w zasadzie jest znakomitym kandydatem na te stanowisko.

Powiazania miedzy "magnateria polityczna" czy finansowa ze sluzbami specjalnymi nie sa tajemnica. Kazdy przecietny obywatel ma dostep do takich informacji (nie koniecznie prawdziwych- dezinformacja, sabotaz) wykozystujac "bialy wywiad".

Przyklady mozna mnozyc. Jednak zastanowic sie nalezy czy tak naprawde musi byc. Czy np w wywiadzie izraelskim wystepuje na tak szeroka skale jak np w Polsce "pomoc przyjacielska"?

Tutaj jednak nalezy spojrzec na to z troszeczke innej perspektywy. Izrael jest w stanie wojny i ma pewne priorytety ktore zmuszaja nijako do XXI-wszo wiecznej pracy dla ludu i nad ludem (praca organiczna). Polska jako kraj bedacy w stanie pokoju ma inne cele, m.in. wzrost gospodarczy.

I tutaj pojawia sie zjawisko dosc nam znane a zarazem dosc podobne do "pomocy przyjacielskiej"- korupcja. Jest to tamat nad ktorym mozna polemizowac a konca takiej rozmowy zapewne widac by nie bylo.

Wrocmy do tematu.

Co zrobic aby wyeliminowac przyjacielskie powiazania.

Mysle ze na dzien dzisiejszy w obecnej sytuacji geopolitycznej nie jest to mozliwe. Cala finansjera, magnateria polityczna a w niektorych przypadkach takze wojskowa ma pewne idealy ktorych zrealizowanie stawia ponad dobro narodowe.

Trzeba by bylo pewnego rodzaju kataklizmu czy nawet wojny aby nastapil zwrot w "prywatnej polityce" licznych jednostek.

Ale to tak w szerokim ujeciu tego problemu.

Pozostaje jeszcze prewencja i przeciwdzialanie wystepowaniu takim zjawiskom. (cdn)

ABWera
Gość
Wysłany: Sob Wrz 11, 2004 1:28 pm   w sprawie naboru

Widzę, że większość osób tu obecnych strasznie się ekscytuje ewent. pracą w AW itp. Naoglądali się filmów z Bondem i tego czerpią wiedzę nt. wywiadu. Praca prawie jak każda inna, przewalanie papierów ... a tzw. pracą operacyjną zajmuje się może 10-20% oficerów, którzy wysyłają raporty do centrali na podstawie dzienników, które ukazują się w danym kraju

wodzu 
NACZELNY

Wysłany: Sob Wrz 11, 2004 11:31 pm   Re: w sprawie naboru

ABWera napisał/a:
... a tzw. pracą operacyjną zajmuje się może 10-20% oficerów, którzy wysyłają raporty do centrali na podstawie dzienników, które ukazują się w danym kraju

stary to zadna praca operacyjna tylko BIALY WYWIAD...

a szpiedzy (nazywajmy ich po imieniu) nie siedza tylko w gazetach...

EIB | O Instytucie | Aktualności | Forum | Publikacje | Konferencje | Szkolenia | Patronaty | Kampanie społeczne | Wydawnictwa | Kontakt

EIB poleca: Dubiel Consulting | Domeny TEL | Giełda domen | Hosting, serwery i domeny | Branżowy Katalog Firm | SEO Katalog | Pokoje

W domenach .tel: Europejski Instytut Bezpieczeństwa | Żandarmeria Wojskowa | Wojska Specjalne | Krav Maga | Detektywi | Komornicy

Lahav
ekspert

Wysłany: Nie Wrz 12, 2004 12:15 am   

Cytat:
Widzę, że większość osób tu obecnych strasznie się ekscytuje ewent. pracą w AW itp. Naoglądali się filmów z Bondem i tego czerpią wiedzę nt. wywiadu.

Ciekawe skad Ty czerpiesz informacje nt pracy wywiadu!

Kazdy ma swoj cel i jesli powaznie podchodzi do tego to napwno doskonale wie na czym polega praca np w AW. Bond jest wymyslem Ian`a Fleming`a i mysle ze wszyscy tu wiemy ze praca wykonywana przez 007 nie odzwierciedla prawdy.

Cytat:

Praca prawie jak każda inna, przewalanie papierów

Hm, chyba nie jak kazda inna. Zapewne nie masz pojecia jakie papiery tam sie"przewalaja".

Cytat:

... a tzw. pracą operacyjną zajmuje się może 10-20% oficerów, którzy wysyłają raporty do centrali na podstawie dzienników, które ukazują się w danym kraju

Chyba nie wiesz na czym polega praca operacyjna skoro porownujesz to z czytaniem gazet.

Cytat:
na podstawie dzienników, które ukazują się w danym kraju

Dzienniki o ktorych mowisz mozna dostac w polsce, wiec po co wysylac oficera na placowke dyplomatyczna? Zeby tam czytal gazety?

Kain
MODERATOR

Wysłany: Pon Wrz 20, 2004 7:58 pm   

Niezależnie od wszystkiego AW ma zdobywać informacje a ABW przeciwdziałać zdobywaniu informacji. Nie można nam tu zarzucać, że się naoglądalismy filmów o Bondzie, chociaz ja akurat lubię oglądać odcinki z Seanem Connerym. Opis procedur działalności wywiadowczej nigdy nie doszedł do wiadomości publicznej, taki sktypt "taktyczny" zapewne jest jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic, aczkolwiek regułą kest brak reguł. Tak naprawdę nie wiemy jak działa polski wywiad. Czy są to pojedyńczo działający agenci posługujący się płatnymi informatorami, czy też ma to charakter siatki wywiadowczej. Podobno w światowej literaturze na ten temat wywiad polski jest wymieniany obok izraelskiego jako najberdziej efektywny z tego powodu, że oba narody żyją w stanie permanetnego zagrożenia. Nie można powiedzieć, że np CIA jest do dupy a GRU najlepszy. Są to insytucje nieporównywalne. Podobno CIA jest najbardziej "utechniczniona" a MI 6 najbardziej inetligentna.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi