To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum EIB
Europejski Instytut Bezpieczeństwa - Forum dyskusyjne

O wszystkim... - PRACA MAGISTERSKA!!! PROSZE O POMOC

skakanka - Wto Gru 12, 2006 3:21 pm
Temat postu: PRACA MAGISTERSKA!!! PROSZE O POMOC
Witam serdecznie

Obecnie jestem na piatym roku studiów Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, piszę pracę magisterską o służbach specjalnych oraz statusie prawnym funkcjonariusza ABW. Proszę o pomoc w materiałach jeśli to Państwu nie sprawi kłopotu, gdyż mam ich bardzo niewiele, a każda pomoc mi sie przyda.
Jeśli znajdą Państwo chwilke chociażby na ukierunkowanie mnie na pewne tematy to będę ogromnie wdzięczna, w szczególności chodzi mi o:
-materiały czyli tytuły książek ewentualnie moze państwo mają coś w formie elektronicznej.
-wywiad, kontrwywiad abw,
- warunki zatrudnienia, ustawa o zatrudnieniu, awans funkcjonariuszy,
-wymogi kwalifikacyjne,
Jednym słowem - wszystko o ABW

Przepraszam za kłopot i jednoczesnie dziękuje za każdą formę pomocy

skakanka - Wto Gru 12, 2006 3:30 pm
Temat postu: cd
PS. troszke juz przejrzałam archiwum forum, ale to za mało:-( może ktos z Was ma w formie elektronicznej dane, materiały, albo po prostu ukierunkuje mnie trochę.

pierwszy rozdział poświęcam historii służb specjalnych w Polsce od 1919 r - do 1990
drugi rozdział to służby specjalne III Rzeczypospolitej
trzeci to problematyka ABW i tu mi brakuje materiałów, a nawet pomysłu
czrwarty rozdzał jest w trakcie realizacji, nie mam jeszcze na niego pomysłu, za wszelkie wskazówki będe bardzo wdzięczna
pozdrawiam
ania

Maklak - Wto Gru 12, 2006 4:11 pm

Moglabyś napisać na jakies specjalizacji jesteś i kto jest Twoim promotorem, jeśli nie jest to tajemnica. Z góry dzięki.
unicorn - Śro Gru 13, 2006 8:53 pm

Co do II RP proponuje ksiązki L. Gondka i A. Pepłońskiego..
Prochu nie wymyśle- warto przejrzec dokumenty dokladnie->
http://www.abw.gov.pl/Pod...e/prawo_glo.htm
http://www.iniejawna.pl/
historia, oprócz Pepłońskiego:
http://www.axisglobe.com/polish.htm
http://www.axisglobe.com/polish106.htm
Rozdzial I wydaje się dosyć łatwy, II też można napisać-nieco grzebiąc i rozciągając wątki, no ale III...
IV darowałbym sobie :)

Robal2pl - Czw Gru 14, 2006 12:21 pm

www.specops.com.pl

Czarna taktyka dzial walka z terrorem

Kain - Pią Gru 15, 2006 8:35 am

www.sejm.gov.pl

W dziale Prawo wyszukaj wg haseł Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Są tam ustawy i rozporządzenia do ustaw. Innych materiałów, zwłaszcza wyprodukowanych w ABW nigdzie nie dostaniesz, bo są one opatrzone stosownymi klauzlami i stanowią odpowiednio tajemnicę służbową i/lub państwową.
Możesz poszukać jakiś książek na Allegro. Były one często wydane za komuny. Np: 7 rozmów z gen dyw. Władysławem Pożogą - to głównie sprawy kontrwywiadu z lat 40,50 i 60.
Ponadto "Organizacja wywiadowcza Reinhardta Gehlena" - jest tam omówienie kilku spraw szpiegostwa na rzecz BND, za komuny oczywiście.

skakanka - Pią Gru 15, 2006 3:33 pm
Temat postu: dzieki
witam

wysłałam wasze propozycje do promotora, był bardzo zdziwiony że mam tak fachowe informacje:-)
moim promotorem jest prof. Pulka, to oczywiście nie jest tajemnieca:-)
mam jeszcze tylko prosbę odnosnie literatury, czy macie jakieś pozycje które sa dostepne?

bo na prawie i administracji mało co znalazłam, poszukam jutro na wydziale nauk społecznych w historii, może prędzej tam coś dostanę.
jeszcze raz dziekuje Wam za wskazówki, jesli tylko Wam się cos nasunie to prosze piszcie

pozdrawiam

skakanka - Pią Gru 15, 2006 3:39 pm

sorki ze zawracam Wam jeszcze głowę, ale zapomniałam napisac że 4 rozdział będzie poświęcony słuzbom specjalnym w walce z przestepczościa zorganizowana, w tym aspekcie jest wiele materiałów, potrzebne mi sa jednak statystyki za okres 2004-2006, czy to też jest tajne? wysłałam maila bezpośrednio to ABW o/warszawa z prośba o pomoc, moze beda tak uprzejmi i prześla mi jakies dane odnośnie statystyk i stanu zagrożenia przestępczością zorganizowaną w polsce.
Jesli macie cs na ten temat to chętnie poczytam

dziękuje

Kain - Pią Gru 15, 2006 7:00 pm

W temacie statystyk to trudno mi się do tego odnieść. Przypuszczam, że jakieś dane do użytku wewnętrznego ABW są tworzone, ale myślę, że mają klauzulę. W zasadzie to co jest oficjalnie opublikowane, łacznie ze statutem jest jawne. Szczegółowa struktura służb ma klauzulę TAJNE. Także ostrożnie, gdyby ktoś Ci takie materiały oferował.
Wzmianki o polskich służbach znajdziesz w książkach:
"Służby specjalne. Historia wywiadu i kontrwywiadu na świecie" Faligota i Kaufera - sprawa Enigmy i potem ucieczka Józefa Światły
Generał Kiszczak mówi...prawie wszystko" Bereś i Skoczylas - jakżeby inaczej, o służbach PRL
"Bitwa o tajemnice" Władysława Kozaczuka - wywiad II RP
"GRU. Sowiecki superwywiad" Pierre de Villemarest - są wzmianki o ZII czyli Zarządzie II SG LWP - ale nie przypominam sobie, żeby były jakiś bardziej konkretne, odnoszą sięone do wykradania technologii na Zachodzie
Ponadto jeśli chodzi o służby Marynarki Wojennej to warto przejrzeć roczniki Przeglądu Morskiego, były tam jakieś artykuły, z tym, że nie gwarantuję, czy Ci się do czegoś nadadzą.
Są jeszcze rózne książki faceta nazwiskiem Piecuch, ale nie potraktowałbym ich jako materiał, ktory można cytować w pracy dyplomowej.
Ponadto poszukaj nieco na www.abcnet.com.pl Jest silnie antykomunistyczna.

unicorn - Pią Gru 15, 2006 8:42 pm

Książki Piecucha można dać w malutenki przypis;-) Więc lepiej z tym uważać :) )
Andrzej Pepłoński, Wywiad Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie, 1939-1945, Warszawa 1995
Pepłoński Andrzej - Wywiad a dyplomacja II Rzeczypospolitej
Andrzej Pepłoński, Kontrwywiad II Rzeczypospolitej
Andrzej Pepłoński
Wywiad w wojnie Polsko-Bolszewickiej 1919-1920,
KORZENIOWSKI LESZEK PEPŁOŃSKI ANDRZEJ,
WYWIAD GOSPODARCZY HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ,
A. Pepłoński, Wywiad polski na ZSRR 1921-1939,
GONDEK Leszek — Wywiad polski w Trzeciej Rzeszy 1933 - 1939. Zarys struktury, taktyki i efektów obronnego działania, W-wa 1978,
GONDEK Leszek — Działalność Abwehry na terenie Polski 1933 - 1939, wyd. II poprawione i rozszerzone, W-wa 1974,
Pepłoński Andrzej, MSZ, Oddział II oraz formacje ochrony granic wobec ruchu komunistycznego w Polsce (1918- 1926), Z pola walki, 1985, nr 1
Pepłoński Andrzej, Udział organów bezpieczeństwa II RP w inwigilacji ruchu w Polsce 1918-1926, Z pola walki, 1982, nr 1/2
Pepłoński Andrzej, Współpraca wojskowych i policyjnych służb informacyjnych w zwalczaniu ruchu komunistycznego w Polsce 1918-1926, Zeszyty Naukowe Akademii Spraw Wewnętrznych, 1985, nr 41
Pepłoński Andrzej, Wywiad Korpusu Ochrony Pogranicza (1924 – 1939), Korpus Ochrony Pogranicza w 70 rocznicę powołania. Materiały z konferencji popularnonaukowej. Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Kętrzyn 15-16 XI 1994, red. Lech Grochowski, Kętrzyn 1995, s. 118 – 128.
Wojciech Włodarkiewicz - Wrzesień 1939. Radzieckie zagrożenie Rzeczypospolitej w dokumentach, relacjach i wspomnieniach, wyd.Neriton,Warszawa 2005,
Można także siegnąć po wspomnienia byłych oficerów Oddziału II.. :)
Znalazlem takie cuś odnosnie statów
http://www.mafiapress.pl/c_Raporty_analizy.html

skakanka - Pią Gru 15, 2006 10:31 pm

w poniedziałek mam spotkanie z promotorem, więc pewnie ustosunkuje sie do tego co mu przedstawie w oparciu o Wasza pomoc. Dziękuje za wskazówki
Rokwe - Nie Gru 17, 2006 12:32 am

Mozesz jeszcze poszukac na sztabie generalnym. sztab.org , www.abw.gov.pl , http://www.senat.gov.pl/k5/dok/DIAR/15/1501.htm , co do ksiazek mozesz cos tu poszukac http://www.poczytaj.pl/in...egoria=01060704
jak cos jeszcze znajde to przysle.
Pozdrawiam!!