To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum EIB
Europejski Instytut Bezpieczeństwa - Forum dyskusyjne

Prawo i uprawnienia - Umundurowanie

surv - Czw Lip 21, 2005 10:28 am

Nie tyle co terror, co po prostu jak widzimy ludzi którzy się wożą w koszulkach PSK czy tam GROMu czy tam Formoza, mają na oko poniżej 25 lat, na brzuch +20 kg, na oczach okulary i zęby jak u chomika to po prostu się podchodzi i się mówi żeby to ściągał bo może się zdziwić.
szakal - Czw Lip 21, 2005 11:10 am

w tym problem ze nie mam zebow jak chomik,ani takiego brzucha, okularow tym bardziej...ale fakt faktem ze mam ponizej 25 lat, niestety...ale to kwestia czasu 8)
O_o - Pią Paź 21, 2005 9:47 pm

Posiadam kurtkę WP. Stary deszczyk z tym za przeproszeniem jebitnym kołnierzem. Wygląda się w niej jak rusek ;P ale za to jest ciepła. WP już TEORETYCZNIE [ chyba ;P ] nie używa tych kurtek więc chyba nikt się do mnie nie przyburzy jak będę w niej chodził ? Na jednym z guzików mam orzełka i to mnie przeraża ;PPP
Erwin - Śro Lis 23, 2005 7:07 pm

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz.130, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Mundur wojskowy składa się z kompletnych ubiorów: galowego, wyjściowego, służbowego, ćwiczebnego, polowego, specjalnego, roboczego i wieczorowego.
2. Części munduru wojskowego to elementy składowe ubiorów, o których mowa w ust. 1, określone w § 4—11 i § 13—15 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 grudnia 2004 r. w sprawie wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 7, poz. 53) oraz § 4—9 i § 11—13 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie wzorów, noszenia umundurowania, odznak i oznak wojskowych oraz uzbrojenia przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 7, poz. 54).

§ 2. 1. Wprowadza się zakaz używania:
1) munduru wojskowego, o którym mowa w § 1 ust. 1,
2) części munduru wojskowego, o których mowa w § 1 ust. 2 — przez osoby nieuprawnione, chociażby przedmioty te zostały pozbawione oznak wojskowych.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, obejmuje:
1) mundury galowe generalskie wojsk lądowych oraz wojsk lotniczych wzór 92;
2) mundur galowy admirała wzór 92;
3) mundury galowe wojsk lądowych, wojsk lotniczych oraz Marynarki Wojennej wzór 92;
4) mundury wyjściowy i letnie generalskie wojsk lądowych oraz wojsk lotniczych wzór 92;
5) mundur wyjściowy i wyjściowy letni admirała;
6) mundur wyjściowy marynarski;
7) mundury wyjściowy i letnie oficerskie wojsk lądowych, wojsk lotniczych oraz Marynarki Wojennej wzór 92;
8) mundury służbowe generalskie, oficerskie i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego wojsk lądowych, wojsk lotniczych oraz Marynarki Wojennej;
9) półfrak i spodnie ubiorów wieczorowych wojsk lądowych, wojsk lotniczych oraz Marynarki Wojennej;
10) płaszcze sukienne oficerskie i Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego wojsk lądowych, wojsk
lotniczych oraz Marynarki Wojennej;
11) mundur polowy wzór 93 (z nadrukiem pantera);
12) mundur polowy tropikalny wzór 93 (z nadrukiem pantera);
13) mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym;
14) ubranie ochronne (z nadrukiem pantera);
15) kombinezony pilota;
16) kurtka polowa wzór 93 (z nadrukiem pantera);
17) koszulo-bluza polowa wzór 93 (z nadrukiem pantera);
18) berety koloru: czarnego, bordowego, brązowego, niebieskiego, szkarłatnego, szarego i zielonego — ze znakiem orła wojskowego;
19) czapki rogatywki;
20) czapki garnizonowe Marynarki Wojennej oraz wojsk lotniczych;
21) furażerki wyjściowe i polowe wojsk lądowych oraz wojsk lotniczych;
22) sznury galowe;
23) pas żołnierski;
24) pas żołnierski z klamrą MW;
25) oznaki wojskowe.

§ 3. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia głoszenia.
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński
Dziennik Ustaw Nr 216 — 14403 — Poz. 1827
1827
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 października 2005 r.
w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części
———————
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U.
z 1998 r. Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136
i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 123, poz. 1353.

ciekawe co gore-texami ?

mch - Czw Sty 05, 2006 6:10 pm

surv napisał/a:
Nazwa "Policja" jest CAŁKOWICIE zakazana w używaniu przez cywili- ludzi nie związanych służbowo z formacją o nazwie Policja. Po prostu piewsze zdanie dotyczące umudurowania policyjnego to zakaz używania tego zwrotu na wszelkiej maści ciuchach przez cywili :)

http://www.policja.gov.pl...undurowanie.pdf

Stosowne rozporządzenie dot. umundurowania Policji precyzuje zastrzeżone elementy, których definitywnie nie wolno nosić.

Natomiast wyższy dokument prawny, czyli ustawa o Policji, że się tak wyrażę, pływa sobie dość luźno. Co należy uważać za "używanie nazwy Policja"? Czy jak ktoś wypowie słowo "policja", to już popełnia czyn niezgodny z przepisami?

Btw, pisałeś o ciuchach, więc rzucę dodatkowe pytanie. ;)
Ostatnio popularne zaczynają być breloczki i smycze na klucze czy choćby długopisy itp. z napisem Policja. Czy jest to używanie nazwy Policja w sposób zabroniony? Nie jest to ani element ubioru, ani tym bardziej element występujący w rozporządzeniach o wyposażeniu policjanta. Po prostu ma napis i jest to zwykły gadżet, taki jak występuje dajmy na to w promocji w hipermarkecie (może trochę nietrafione porównanie, no ale zawsze coś). Pytanie drugie. Jeżeli do nazwy polskojęzycznej możnaby się czepić, to czy przetłumaczenie tego napisu na inny język też będzie nielegalne?

Wywołam pewnie burzę w szklance wody, ale po prostu wykonywanie prawa zależy od jego interpretacji. Było takie powiedzenie: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. :)

surv - Czw Sty 05, 2006 10:15 pm

Hehe.. ostatnio udupili chłopaka za to, że zaczął gonić gnojka który ukradł kobiecie torebke. Zaczął krzyczeć "Stój Policja"- i zatrzymał chłopaka. A teraz ma za to przekichane :D .
Napisałem przecież: "Po prostu piewsze zdanie dotyczące umudurowania policyjnego to zakaz używania tego zwrotu na wszelkiej maści ciuchach przez cywili " ;)

Jeśli chodzi o samo słowo.Po prostu to są takie środki prewencyjne. Są przecież ludzie, którzy chętnie by sobie napisali na wozie "Policja" :D .

Odpowiadając na ostatnie pytanie- W końcu jeszcze nikt nie miał sprawy za Fuck, Shit oraz Police. Na logike to w Polsce obowiązuje słownik języka polskiego.
A tak w ogóle, to na forum są chyba prawnicy! :P

tomi - Czw Sty 05, 2006 10:50 pm

Wlasnie, gdzie sie podzial nasz ukochany prawie_prawnik 8)

Swoja droga ciekawa sytuacja... Z tym chlopakiem, ktory krzyczal "stoj Policja". Wydaje mi sie, ze nie moga robic wyjatku dla nikogo i w zadnej sytuacji, bo ludzie zaczeliby w innych sytuacjach, dla prywatnych korzysci (np. zmniejszenia czasu oczekiwania w urzedach etc.) uzywac tego typu zwrotow. A ludzie czesto jak slysza cos takiego to nawet sie nie pytaja, bo juz robia w gacie i nie mysla, by prosic tego pseudofunkcjonariusza o okazanie legitymacji sluzbowej...

Swoja droga jak bylem maly, bardzo maly, to mialem furazerke, bardzo fajna. Chodzilem sobie w niej do szkoly i na podworko i strasznie mi sie to podobalo ;)

mch - Pią Sty 06, 2006 10:09 am

No więc właśnie. W Łodzi była sytuacja podobna, tylko zakończyła się inaczej. Też cywil dokonał tzw. zatrzymania obywatelskiego, podczas którego użył hasła "policja". Ogólnie skończyło się na podziękowaniach, artykule w prasie, a na tą policję przymknięto oko ze względu na okoliczności i cel użycia słowa.

Tak więc po raz kolejny widać, że prawo można interpretować dwojako.

tomi - Pią Sty 06, 2006 10:39 am

Dobrze wiedziec cos takiego... A owo "zatrzymanie obywatelskie" troche zalatuje stechlizna, jako pozostalosc naszego poprzedniego ustroju...

W kazdym razie, jak teraz bede cos widzial to bede krzyczec "Policja!" i gonic gnoja ;P

8)

Anonymous - Czw Sty 12, 2006 6:07 pm

Witam!
Ciekawi mnie jedna rzecz skoro dysponowanie wyposażeniem / ubiorem o przynależności państwowej, zgodnie z zapisem rozporządzenia w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części czy tez przepisów ubiorczych jest ściśle określone, a tym samym jego publiczne użytkowanie jest zakazne jak się ma do tego oficjalny handel tak rozumianym wyposażeniem na ogólnodostępnych aukcjach internetowych ...
Nie rozumiem zdaje się, że kiedyś orzełek i konkretne barwy wymagały jakiegoś szacunku ... A teraz nie jeden zapijaczony krzys czy gienio siedzi w rip stopie z obżyganym orzełkiem ... o co tu chodzi?

Anonymous - Czw Sty 12, 2006 6:16 pm

Jeszcze nie widziałem na allegro nowego wzoru munduru .... ciekawe dlaczego ;)
Anonymous - Czw Sty 12, 2006 6:19 pm

tak zawsze byłam przekonana, że te wzory, które obowiązują obecnie obowiązują do 2009 i nie sa do użytku publicznego a takie sa, a przynajmniej były do kupna od 300-600 zł, z pewnościa pasy i buty desantowe. Świstak tez je ma ...
Anonymous - Czw Sty 12, 2006 6:27 pm

to na czym polega egzekucja prawa? Kazdy ma teraz sposobnośc srać na orzełka?
Anonymous - Czw Sty 12, 2006 6:32 pm

msand napisał/a:
Kazdy ma teraz sposobnośc srać na orzełka?

Bez takich prosze. Polecam włożyć mundur i pomachać do ŻW, wtedy zobaczysz egzekucję prawa ;)
Możesz posiadać mundur, jeżeli chodzisz sobie w nim po domu czy po podwórku tam gdzie cie raczej nikt nie widzi, to tak jak z nielegalnymi kopiami oprogramowania (nie wychylać się). Te mundury z allegro to przeważnie jakieś szmaty albo podreperowane stare mundury, może coś się czasem zdarzy nowego, tego nie wiem. To tak jak z policja...możesz miećmundur w szafie ale nie wolno ci go nosić przy ludziach (aby nie podszywać się pod funkcjonariusza).

Anonymous - Czw Sty 12, 2006 6:35 pm

sorki, ale ja miałam szacunek nawet do kotwiczki na moim mundurze o orzełku na czapce nie wspomnę ... a teraz jak widze chamowatych gości w umundurowaniu to krew mnie zalewa.

Więc jak widze na sprzedaż wyposażenie taktyczne to potem mnie nie powinien dziwić jakis durny kaziu w czarnuchu, ale mimo wszystko dziwi bo jak przy tym ma założony na łbie kapelusz kowbojski to mam ochote podejść i tak kopnąć w dupsko, żeby mu sie odbyt z przysadką mózgową spotkał i przez chwilę porozmawiał ... :twisted: